milujme zvířata, milujme svět, milujme sebe, milujme okolí a svět bude krásný....

americká strategie proti globálnímu oteplování

12. února 2007 v 17:48 |  globální oteplování
Americká strategie proti globálnímu oteplování: obří zrcadla ve vesmíru
Americká vláda chce, aby světoví vědci vyvinuli technologii, která by zablokovala sluneční světlo jako poslední pokus zasáhnout proti globálnímu oteplování. Američané argumentují, že výzkum technik, jak by byla obří zrcadla či prach, který by odrážel sluneční světlo, napumpovaný do atmosféry, by byl "důležitým pojištěním" proti rostoucím emisím. Americká vláda lobbuje, aby tuto strategii doporučila významná zpráva OSN o podnebných změnách, jejíž první část má být publikována v pátek.
Spojené státy se také pokusily ovlivnit zprávu OSN, kterou připravuje Mezivládní panel pro podnebné změny směrem od závěrů, které by podporovaly uzavření nové celosvětové smlouvy, založené na závazných cílech na snížení emisí CO2, jak to požaduje Tony Blair. Americká vláda chce, aby byl návrh smlouvy změněn tak, aby zdůraznil význam dobrovolných závazků a aby kritizoval současnou smlouvu z Kjóta, kterou americká vláda odmítá.
Konečná zpráva panelu OSN, kterou vypracovali odborníci z celého světa, má být podkladem mezinárodního vyjednávání o nové smlouvě o emisích, která má nahradit smlouvu z Kjóta, jejíž první fáze vyprší v roce 2012.
Britský list Guardian získal kopii americké reakce na připravovanou smlouvu. Praví se v ní: "Modifikace slunečního záření by byla zřejmě důležitou strategií, pokud selže snižování emisí. Provádět výzkum ohledně důsledků takové strategie by bylo důležitým pojištěním, které bychom měli přijmout."
Vědci odhadují, že kdyby se odrazilo méně než 1 procento slunečního záření zpět do vesmíru, kompenzovalo by to veškeré oteplování, způsobené emisemi skleníkových plynů od průmyslové revoluce. K možným technikám patří umístění obrovské zástěny na oběžnou dráhu, tisíce malých, lesklých balónů anebo mikroskopické sulfátové kapénky, napumpované do nejvyšších vrstev atmosféry, které by napodobovaly ochlazující vlivy sopečné erupce. Návrh zprávy OSN konstatuje, že takové návrhy jsou "spekulativní, není zjištěno, kolik by stály a nejsou známy jejich potenciální vedlejší důsledky."
Americká kritika připravované zprávy je založena na názorech několika desítek amerických vládních činitelů. Stěžuje si, že připravovaná zpráva OSN je "kjótocentrická". Američané požadují, aby byly do zprávy zahrnuty analýzy ekonomů, kteří shledávají rámec Kjóta "nedostatečným".
Obsah připravované zprávy OSN je otevřeným tajemstvím od té doby, co Bushova vláda zveřejnila její ranou verzi na internetu. Vědecká analýza OSN příští týden bude konstatovat, že existuje 90 procentní pravděpodobnost, že oteplování planety způsobuje lidská činnost a že průměrná teplota na Zemi během tohoto století stoupne o 1,5 - 5,8 stupňů, podle míry emisí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama