milujme zvířata, milujme svět, milujme sebe, milujme okolí a svět bude krásný....

historie pentagramu

11. února 2007 v 17:12 |  pentagram, symboly

historie pentagramu

Pentagram je jeden z nejstarších symbolů na světě. Používal se už čtyři tisíciletí před Kristem. Je to pohanský náboženský symbol, Tzn. Předkřesťanský symbol, vztahující se k uctívání přírody.
Naši předkové si předsavovali svět jako celek složený ze dvou polovin - mužské a ženské. Jejich bohové a bohyně společně udržovali rovnováhu sil. Jin a Jang. Pokud je mužský a ženský princip v rovnováze, panuje na světě harmonie. Pokud ne, nastává chaos. Pentagram představuje ženskou polovinu všech věcí. Historikové náboženství nazývají tento koncept "posvátným ženstvím" nebo "velkou bohyní". V tom nejkonkrétnějším významu pentagram symbolizuje Venuši, bohyni ženské sexuální lásky a krásy. Raná náboženství vycházela z božského řádu přírody. Bohyně Venuše a planeta Venuše byly jedno a totéž. Venuše na své dráze v rovině ekliptiky opíš na nebi každé čtyři roky dokonalý pětiúhelník. Starověkým učencům tento poznatek učaroval natolik, že se Venuše a potažmo pentagram staly symboly dokonalosti, krásy a cyklických projevů v sexuální lásce. Na počest Venušiny kouzelné moci pořádali Řekové každé čtyri roky Olympijské hry. Jen málokdo si uvědomuje, že čtyřletý interval mezi olympiádami dodnes respektuje cyklus pohybu Venuše. A ještě méně lidí ví, že olympijské hry měly mít původně ve znaku pěticípou hvězdu, ale na poslední chvíli bylo pět hrotů nahrazeno pěti protínajícími se kruhy, které ducha her - jejich sounáležitost a harmonii- vyzařují přece jen zřetelněji.
Satanistická interpretace pentagramu je hisoricky nepřesná. Prapůvodně skutečně představoval ženský princip, ale během tisíců let byla symbolika pentagramu poněkud zkreslena. V tomto případě se to neobešlo bez potoků krve. Důvodem je církev. Symboly jsou velice houževnaté, ale význam pentagramu byl překroucen už v raných dobách římskokatolické církve. Vatikán chtěl obrátit lid na katolickou víru, a aby vymýtil pohanské náboženství, snažil se původní bohy a bohyně očernt a jejich symboly změnit ve znamení zla. V bouřlivých dobách se takové věco stávají běžně. Každý, kdo se dostane k moci, převezme stávající symboly a postupem času je překroutí a znehodnotí, a jejich původní význam upadl v zapomnění. V boji pohanské a křesťanské symboliky pohané prohráli. Poseidonův trojzubec se proměnil v ďáblovy vidle, špičatý klobouk vědmy dostala na hlavu čarodějnice a z Venušina pentagramu máme symbol ďábla. Penagram se bohužel zmocnila i armáda Spojených států takže se z něj sta nejznámější symbol války. Malujeme ho na stíhačky, sázíme ho na ramena generálům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama