milujme zvířata, milujme svět, milujme sebe, milujme okolí a svět bude krásný....

sebepoškozování

11. února 2007 v 16:33 |  sebepoškozování
SEBEPOŠKOZOVÁNÍ......

Sebepoškozování je spojováno se záměrným sebeubližováním, bez vědomé motivace v němž dochází k narušení tělesné integrity. Nejčastěji jde o řezná poranění kůže, zápěstí, předloktí, hřbetů rukou, škrábance nebo vyřezávání znaků do kůže. K sebepoškození bývají používány ostré předměty, např. žiletka, sklo. Další formou sebepoškození je popálení, např. cigaretou nebo zapalovačem. Nejčastěji uváděným motivem bývá pocit vzteku na sebe samého, úleva od napětí, zahnání jiné bolesti, někdy též přání zemřít. Sebepoškozování je považováno za jeden ze znaků narušené osobnosti, nejčastěji hraničního charakteru. Do okruhu sebepoškozování bývá zahrnováno i předávkování léky, které je opakováno a není u něj patrný přímý motiv. I když v sebepoškozujícím chování můžeme nalézt apel na okolí, nebývá snaha o získání pozornosti okolí jediným motivačním mechanismem.
Automutilace představuje sebepoškození, kde nejčastější motivace vyplývá z psychotické poruchy a sebepoškození může mít symbolický význam. Příkladem je automutilace zaměřená proti částem těla (např. ruce, genitálie, oči, jazyk) symbolicky vyjadřující patologické pocity viny a sebepotrestání při těžké depresi. Bizarní automutilace se mohou vyskytnout u pacientů trpících schizofrenním onemocněním. Může se také vyskytnout jako vedlejší produkt neobvyklých sexuálních praktik sadomasochistického charakteru nebo u osob s poruchami osobnosti v zátěžových situacích, jako je např. trestní stíhání, pobyt ve vězení, nedobrovolná hospitalizace, a může mít účelový charakter.
Předávkování léky představuje neindikované, nepřiměřené nebo nadměrné užití dávky léků bez zřetelného úmyslu. Předávkování bývá často opakované. Může jít o léky, které byly pacientovi
předepsány nebo které patří někomu z rodiny, ale i takové, které náhodně najde třeba v
domácí lékárničce.
Syndrom záměrného sebepoškozování představuje širší pojetí sebepoškozujícího chování, které je vydělené z kategorie suicidálních pokusů a zahrnuje sebepoškozování jako specifický patologický projev u poruch osobnosti (hraniční, histrionské, disociální, mnohočetné poruchy osobnosti), nebo u pacientů s poruchami příjmu potravy (zejména mentální bulimie) a pacientů závislých na návykových látkách.
Syndrom pořezávaného zápěstí má charakter sebepoškozování, v němž dominuje pořezávání, typicky na zápěstí a předloktí, které nemá vědomý suicidální motiv. Popisuje se, že afektivní projevy, které provázejí sebepořezávání, mají specifickou dynamiku a průběh. Pacienti prožívají tenzi a dysforii. Sebepořezání vede k úlevě a k opakování tohoto jednání. Osoby, které se pořezávají, mají snahu proti tomuto jednání bojovat, ale při snaze ovládnout se prožívají napětí, dysforii a vztek, afektovou kombinaci, která vede k opakování sebepoškozujícího jednání.
možná už vás nebaví si pořád ubližovat ale nevíte jak si pomoc sami to určitě nezvládnete a vaši "kamarádi" vám od¨mítají pomoc a nebo vy si o ní ani svých "kamarádů" o pomoc neřeknete proto sem se vám pokusila sehnat nejrůznější druhy pomoci máte to tady pod tímhle odkazem - POMOC!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bill bill | Web | 25. listopadu 2007 v 16:20 | Reagovat

hustyyyyyyyyy taky sem si neco vyrezala na ruku hmbillovo jmeno ja vim jeto divny

2 Psychinka.chudyyy Psychinka.chudyyy | 21. června 2008 v 21:13 | Reagovat

Ja wim ze je to pekna svinarna, ale kdyz ma clovek tezkou krizi a drzi smutek nebo se s nekym pohada tak ito je zpusob kvuli kterymu se rezu. Psychinka.chudyyy

3 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 29. ledna 2011 v 10:31 | Reagovat

Zdravím všechny,

sebepoškozování je jistě vážná věc...kdo tímto trpí, ví moc dobře, co to pro něj znamená a jaké problémy to přináší...

Já se však ptám, musí to tak zůstat? Není žádné cesty ven? Věřím, že je...

Odpovědí na tuto problematiku je podle mého názoru Bůh! Pokud totiž existuje, pak má jistě co říci k tomuto "fenoménu"...

Zvu Vás tedy na tento článek, který tuto problematiku rozebírá v kontextu existence někoho, kdo nechce, abyste takto trpěli...

http://zivot-nazory.blog.cz/1101/sebeposkozovani-uleva-nebo-prokleti

S pozdravem

Marpefi

4 Es2017 Es2017 | E-mail | 14. března 2017 v 21:04 | Reagovat

Ahojte, som študentkou psychológie v Olomouci. Oslovujem vás prostredníctvom tohto príspevku z dôvodu, že *hľadám* ľudí - konverzačných partnerov pre svoju bakalársku prácu, ktorá je zameraná na zámerné sebapoškodzovanie. Výskum bude prebiehať formou rozhovorov. Všetko bude kompletne ANONYMNÉ. Hľadám ľudí vo veku od 18 rokov, ktorí sa v minulosti či naďalej v súčasnosti sebapoškodzujú. V prípade akýchkoľvek otázok ma prosím kontaktuje prostredníctvom mailu: vyskumdsh2017@gmail.com. Ďakujem vopred.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama